Przyswajaj wiedzę do matury bez stresu

Maturzysta ma zazwyczaj problem, kiedy przychodzi do wyboru odpowiedniej książki, z której chciałby się uczyć do egzaminu dojrzałości

Z czego się uczyć?

Maturzysta ma zazwyczaj problem, kiedy przychodzi do wyboru odpowiedniej książki, z której chciałby się uczyć do egzaminu dojrzałości. Na polskim rynku wydawniczym znaleźć można wiele opracowań, zestawień i testów, a każde wydawnictwo ogłasza się jako to najlepsze. Przede wszystkim trzeba zrobić rozeznanie, nie tylko pod względem przedmiotów, ale również kompatybilnością książek z podręcznikiem szkolnym oraz zakresem materiału, który chcemy przyswoić (podstawa i rozszerzenie). Warto sięgać po wydania najbardziej aktualne, ponieważ podstawa programowa cały czas się zmienia, więc zadania i materiał zamieszczone w publikacjach nawet sprzed roku (reforma edukacji) mogą okazać się nieaktualne lub niekompletne.

Pierwszym krokiem jest odróżnienie publikacji ze względu na ich zawartość. Co jest lepsze, vademecum czy repetytorium? Vademecum to opracowanie podstawowe, bazujące na fundamentalnych informacjach, które uczeń musi posiąść, by podejść do egzaminu. Publikacja stanowi zatem niezbędne minimum i rzadko dodawane są do niej testy lub zadania, a jeśli już, to w szczątkowej formie. Repetytorium to książka, która nie tylko posiada wiedzę podstawową i rozszerzoną (informacja o rodzaju musi znajdować się na okładce), ale też zawiera zadania, testy, podsumowania i przede wszystkim opracowania pod kątem matury. Wybór wydaje się prostszy, prawda?

Które repetytorium maturalne wybrać?

Wybierając Repetytorium maturalne (https://www.taniaksiazka.pl/t/repetytorium-maturalne) maturzysta powinien kierować się w wyborze nie tylko korelacją między książką a podręcznikiem, ale również odpowiadającym mu rozkładem graficznym, czytelnością i ilością zadań zawartych w publikacji. W nauce do egzaminu dojrzałości nie chodzi o to, by nauczyć się jak najwięcej, ale by umieć wykorzystać utrwaloną wiedzę w praktyce, czyli w zadaniach i formach wypowiedzi pisemnej. Warto porównać repetytorium pod kątem wymogów maturalnych i zobaczyć, czy zawarte w nim informacje są aktualne, podane w prosty sposób i przede wszystkim czy można wiedzę z prezentowanych rozdziałów zastosować w praktyce, natychmiast sprawdzając się w zadaniach.

Bardzo ważnym jest wybranie repetytorium, które nie bazuje wyłącznie na przedrukach arkuszy maturalnych z lat poprzednich (te są dostępne za darmo na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacji), a wybrać te, które specjalnie tworzą zadania o charakterze maturalnym, by rozwiązać ich jak najwięcej i jak najlepiej oswoić się z trybem pracy. Podczas samodzielnej nauki z repetytorium możemy powtarzać przerobiony materiał w dowolnej ilości, w wybranych przez siebie blokach lub całościowo. To również świetny element nauki w ostatniej klasie szkoły średniej i doskonała baza na zajęcia indywidualne.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com