Okiełznaj maturę z polskiego – naucz się motywów literackich

Wielu maturzystów w starciu z egzaminem z języka polskiego ma pewne obawy. Nawet jeśli są zaznajomieni z lekturami, które są wymagane w podstawie programowej, to bardzo często nie potrafią ich ze sobą połączyć, lub znaleźć analogii między nimi

Czym jest motyw literacki i jak to znaleźć?

Wielu maturzystów w starciu z egzaminem z języka polskiego ma pewne obawy. Nawet jeśli są zaznajomieni z lekturami, które są wymagane w podstawie programowej, to bardzo często nie potrafią ich ze sobą połączyć, lub znaleźć analogii między nimi. Z pomocą przychodzi odnalezienie motywu literackiego, czyli klucza do świata przedstawionego w książkach, który pomoże nam zrozumieć co było głównym tematem dzieła, czym kierował się bohater i dlaczego w niektórych epokach zachowywano się w konkretny, wręcz szablonowy sposób.

Na rynku wydawniczym istnieje wiele opracowań odnośnie motywy literackie matura (https://www.taniaksiazka.pl/t/motywy-literackie-matura) i nie można jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze, a które gorsze. Ich jakoś pod względem treści jest z pewnością podobna, natomiast to do maturzysty powinien należeć wybór, czy publikacja spełnia jego oczekiwania. Oczywiście, możemy wybrać motywy “bazowe”, często pojawiające się w lekturach i rozprawkach, jednak nie da się do końca wyczerpać tematu. Możemy ich znaleźć bardzo dużo. Właśnie, co zrobić w momencie, kiedy nie jesteśmy pewni, czy dobrze wybraliśmy? Czy możemy się pomylić w doborze motywu? Czy może zdarzyć się tak, że nasz wybór, np. “motywu władzy” okaże się nadinterpretacją? Na wszystkie pytania odpowiadają opracowania, które w tym roku niemalże zalały polski rynek wydawniczy. Uczeń może wybierać z około 10 pozycji, które traktują o tym zagadnieniu. Najważniejsze, by wybrał to, które będzie dla niego najbardziej przejrzyste i czytelne.

Jak to wszystko ogarnąć?

Z pomocą przychodzą opracowania, które sugerują kilka możliwości okiełznania motywów literackich. Po pierwsze możemy je opracowywać pod kątem literaturoznawczym, historycznym lub społecznym. Po drugie możemy skupić się wyłącznie na kontekstach i kanonie danych epok. Po trzecie możemy skupić się wyłącznie na bohaterach (pierwszo- i drugoplanowych) i samemu starać się zadecydować, czy wpisują się w dany motyw. Przykładów można mnożyć, ale ważnym jest, by maturzysta sam spróbował zderzyć się z tematem i przygotować chociażby jeden motyw samodzielnie. jego sposób pracy i tok logiczny pozwolą na wybranie opracowania, które będzie dostosowane do jego trybu nauki i przyswajania wiedzy.

Warto rozejrzeć się za opracowaniem, które poza tłumaczeniem motywów pod kątem lektur, prezentuje również przykładowe konspekty wypowiedzi pisemnej i ustnej oraz sposoby tworzenia tez i argumentów. Należy pamiętać, że konstrukcja pracy będzie inna w wypadku matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Publikacje związane z motywami literackimi poleca się do pracy z uczniem polonistom, a także nauczycielom zajęć indywidualnych.

School obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com